top of page

ריח רע מהפה: באשת, האליטוזיס

ריח רע מהפה (באשת, האליטוזיס) - סיבות ופתרונות

ריח רע מהפה הוא בעיה שרובנו סובלים ממנה לעיתים, ילדים ומבוגרים כאחד

בדר"כ אפילו איננו מודעים לכך, שכן קשה להריח את עצמנו, ולסובבים אותנו לא נעים להעיר על כך. לרוב הגורם הוא פעילות חיידקית בחלל הפה, ומכיוון שבפה יש מיליוני חיידקים בכל רגע נתון, הפה נחשב לאחד האיברים המזוהמים

ביותר בגופנו. אין כל דרך למנוע את הימצאות החיידקים בפה, אך בהחלט ניתן לפתור את בעיית הריח הרע מהפה

קיימים גורמים רבים לריח הרע מהפה. הריח האופייני בבוקר אינו נחשב לבעייה, אלא אם כן אינו חולף לאחר צחצוח השיניים. רוב הסיבות לריח רע מהפה, שנקרא גם "באשת" ובשפה המקצועית "האליטוזיס", מקורן בחלל הפה: ריקבון וחורים בשיניים, היגיינה אוראלית 

לקוייה, אבנית ודלקות חניכיים, כתרים לקויים או סתימות שבורות ולקויות, נזלת כרונית או סינוסיטיס, דלקת גרון, דלקת שקדים. למרבה ההפתעה רק חלק קטן מהסיבות נובע מבעיות קיבה

למעשה, רוב המקרים של ריח רע מהפה ייפתרו במרפאת השיניים- לדוגמא, אם מקור הריח הוא בדלקת חניכיים, חייבים לבצע ניקוי והסרת אבנית, ולבקש הדרכה בשיטות ציחצוח והיגיינה אוראלית. אם מקור הריח הוא בשרידי נזלת  !שמצטברים על הלשון, הברישו את הלשון ובמקביל טפלו בנזלת

_2014 ריח רע מהפה.JPG
mouth.bad.smell.volfin.jpg

ריח רע מהפה, סיבות ועצות לטיפול- אורלי לוי אבקסיס וד''ר גיא וולפין

"ניתן להפנות אלי שאלות באפשרות "צור קשר"

 מחלות חניכיים והיגיינה אוראלית לקויה: 

הכיסים העמוקים האופיניים למחלות חניכיים הינם מלכודת מצויינת לשרידי מזון וחיידקים, במיוחד כשבלתי אפשרי לנקות כיסים אלה ע"י מברשת רגילה. כששרידי המזון נרקבים, מופיע ריח רע מאוד. החיידקים עצמם גורמים לשיחרור גזים ממשפחת הגופרית (סולפור), גז בעל ריח רע וחזק מאוד. במצבים חמורים של מחלת החניכיים עלולה גם להיווצר מוגלה, שגם ריחה חריף ולא נעים.

הפתרון: שיפור ההיגיינה האוראלית (ציחצוח נכון, מברשת נכונה, שימוש בחוט דנטלי, בשטיפות פה ובמברשת

מיוחדת ללשון), הסרת אבנית וטיפולי חניכיים מתקדמים לפתרון בעיית הכיסים.

ריקבון עמוק בשיניים: 

בשן עם חור עמוק ישנה כמות גדולה מאוד של ריקבון ושל חיידקים פעילים, דבר אשר יגרום לריח רע. כמו כן, בהזנחה ממושכת עלולים להיווצר אבצסים והפרשת מוגלה, שבנוסף להיותם גורמים לריח רע, הינם מסריחים מאוד! בעיה אחרת שעלולה להווצר כשיש חורים היא שמזון נתקע בין השיניים ונדחס אל תוך החניכיים, ובלתי אפשרי לסלקו ע"י מברשת רגילה. המזון התקוע גורם לחורים חדשים וכן לדלקת חניכיים מקומית קשה.

הפתרון:  טיפול בשן העששתית בהקדם, צחצוח נכון, שימוש בחוט דנטלי ובמברשות/קיסמים מיוחדים.

 

יובש פה: 

כאשר הפרשת הרוק הינה דלילה או מעטה, אין שטיפה של החיידקים וניטרולם. הבעייה חריפה במיוחד לאחר צום, שתייה מעטה, דיבור ממושך ודיאטה חריפה ולא מאוזנת. כמו כן במחלות מסויימות (לדוגמא סוכרת, תסמונת שוגרן, הקרנות וכימותרפיה) ולפעמים בתרופות מסויימות, עלולה להגרם בעייה בהפרשת הרוק, שתוביל ליובש הפה.

הפתרון: הגברת כמות הרוק, למשל ע"י מציצת סוכריות לימון. במקרים של יובש פה קיצוני קיימים גם תחליפי רוק מלאכותיים. לעיתים יש גם לשקול החלפת תרופות.

 

. תותבות לקויות ו/או לא נקיות:

 שרידי מזון על התותבת יירקבו וידיפו ריח רע. בנוסף, כאשר התותבת אינה מותאמת לפה ו"רוקדת", עלולה להיווצר מושב פטרייתית (מסוג קנדידה), שתגרום גם היא לריח רע.

הפתרון:  ניקוי התותבת והתאמתה מחדש (למשל ע"י ריפוד מיוחד) אל הפה. יש לשקול החלפת התותבת במקרה שהבעייה לא נפתרת.

 

. נזלת ממושכת (כרונית) וסינוסיטיס:

 כאשר הנזלת מתנקזת אל הגרון, בחלקה האחורי של הלשון יוותרו משקעי נזלת, ומכאן הריח הרע.

הפתרון: איבחון האלרגיה, וטיפול ע"י רופא מומחה (אלרגולוג ו/או רופא ריאות). אפשר לנסות טיפולים בחדר מלח ו/או רופוא סינית.

 

. דלקת גרון

היווצרות מושבות חיידקים בחלל הפה, הגרון והשקדים תגרום לריח רע מהפה כחלק מהמחלה הכללית.

הפתרון: טיפול ספציפי במחלה. (אך לא לבלוע אנטיביוטיקה ללא בדיקת רופא ומרשם!)

חשוב לדעת

בדר"כ לא קשה לטפל בבעיית הריח הרע: הבעייה הקשה ביותר בתופעת ריח רע מהפה (האליטוזיס) היא חוסר ידיעה! שאלו חבר קרוב או את בן/בת הזוג אם יש לך ריח רע מהפה. אם הינך מכיר מישהו הסובל מבעייה זו, נסה לספר לו על-כך בעדינות.

ביקורים סדירים אצל רופא השיניים, המלווים בטיפולים כגון ניקוי אבנית וסתימות, ימנעו לפחות את החלק הזה של בעיית ההאליטוזיס. כמו כן, כדאי להתייעץ עם רופא השיניים לגבי הבעייה: הוא ידע להפנותך במקרה הצורך לרופא המתמחה בבעיית ההאליטוזיס, במידה ובעייה אינה דנטלית.

לא מומלץ לצחצח יותר מפעמיים-שלוש ביום: ציחצוח ושטיפות פה רבות למעשה שוטפות גם את הרוק החוצה, ונגרם יובש פה, שכאמור מוביל להאליטוזיס. (צחצוח מרובה ו/או חזק מדי עלול גם לגרום לפציעת החניכיים ו/או שחיקת השיניים). מומלץ להשתמש בחוט דנטלי לאחר כל ארוחה.

קיימות מברשות מיוחדות לציחצוח גב הלשון שאפשר לקנות בבתי המרקחת, וכן מברשות מיוחדות לסובלים מבעיות חניכיים.

סוכריות לימון (ללא סוכר!) מאוד יעילות על-מנת לגרום להפרשת רוק. ניתן גם ללעוס מסטיק ללא סוכר במשך מספר דקות, אך זכור: לעיסה מרובה מדי של מסטיק עלולה לגרום לפגיעה במפרק בין הלסתות, לכאבים בשרירי הלעיסה ולכאבי ראש כרוניים.    

לבעלי התותבות: שמור על היגיינה מקסימלית, התותבות הן אתר גידול מצויין לחיידקים ולפטריות! כדאי לצחצח את התותבת מספר פעמים ביום, במיוחד לאחר האוכל. בלילה יש להוציאן מהפה ולהשרותן בחומר ניקוי שאפשר לקנות בחנויות הפארם. אם התותבת "רוקדת" בפה, גש בהקדם לרופא השיניים, לתיקון התותבת או להחלפתה.

בניגוד לסיפורי הסבתא, אכילת מאכלים בעלי ניחוח עז כמו שום, בצל, נקניקים, טונה וכו' לא יגרמו לבעייה כרונית, בהנחה שלא אוכלים אותם כל הזמן... כדי להפטר מהריח הנ"ל, אפשר ללעוס פטרוזיליה ולקנח בקוביית שוקולד. ודרך אגב, בדייט רומנטי לא כדאי לאכול מאכלים כאלה בכלל...

לעיסת עלי פטרוזיליה או כפית גרגירי קפה: אפשר לנסות ללעוס עלי פטרוזיליה או כפית גרגירי קפה מדי פעם כדי להפטר מהריח הרע באופן זמני, אך כמובן שיש לברר את מהות הבעייה לעומק ולטפל ביסודיות!

אם בכל זאת לא נפתרים מבעיית ההאליטוזיס, כדאי לפנות לאיבחון אצל מומחה לבעיות עיכול (גסטרו-אנטרולוג) ו/או מומחה אף-אוזן-גרון.

?מה עוד אפשר לעשות נגד ריח רע מהפה 

להבדק ע"י רופא השיניים: לטפל בכל מוקדי הריח - ריקבון, דלקות חניכיים, אבנית וכו'-.

לקבל מרופא השיניים או מהשיננית הדרכה בהיגיינה אוראלית: כיצד לצחצח שיניים, כיצד להשתמש בחוט דנטלי, להשתמש בשטיפות פה.

ללעוס 2-3 פולי קפה או חצי כפית קפה עם גרגרים גסים. לאחר מס' דקות לעיסה, אפשר לירוק ואפשר לבלוע-.

ללעוס 3-4 עלים של פטרוזיליה ו/או נענע, ואחרי מס' דקות לירוק או לבלוע-.

ללעוס 2-3 גרגרי הל לא טחון, ואחרי מס' דקות לירוק או לבלוע-.

ללעוס שרף של עץ אלת המסטיק-.

לשתות 2-3 כוסות תה מעלי זעתר ממותק בדבש-.

לשתות 3 כוסות מיץ כרוב ביום-.

לאכול דלעת, טריה או מבושלת-.

לשתות 2-3 כוסות תה בבונג ביום-.

המעיטו באכילת מאכלים בעלי ריח חריף, כמו בצל, סחוג, שום, עמבה וכו'-.

את הפלאק (רובד החיידקים) הנכם יכולים להסיר ע"י צחצוח נכון במברשת מתאימה. ההמלצה שלי : מברשת עדינה ולא גדולה מדי, כדי שתגיע לכל פינות הפה.

במקרה שקיימים רווחים בין החניכיים והשיניים מומלץ להיעזר במברשת בין-שינית (אינטר-פרוקסימלית), שנראית-  

כמו סליל דק ואפשר להעבירה במרווחים אלו.

כמו כן מומלץ להשתמש בשטיפות פה נגד חיידקים ובחוט דנטלי.-

how.to.brush.volfin.jpg.jpg
volfin_brush.jpg
fm_radio-full.jpg

רח' נורדאו 29, פתח-תקווה 

 03-913-9-913 טלפון מרפאה

טלפון נייד  052-2720789

 למקרי חירום בלבד

! SMS או whatsapp   נא לשלוח

  • White Facebook Icon

© 2023 by Medical Clinic. Proudly created with Wix.com

bottom of page