top of page

כאבי שיניים או כאבים בחלל הפה? אבחנו את עצמכם

שן מלאך 2015 final.jpg

הכאב הינו  מנגנון של הגוף שנועד להדליק "נורה אדומה" כאזהרה שמשהו לא תקין. כאבים בחלל הפה ברוב המקרים נגרמים בגלל חורים בשיניים או עקב מחלת חניכיים. בדיקה שגרתית כל מספר חודשים וטיפול במידת הצורך ימנעו הרס מיותר לשיניים ולחניכיים ויחסכו כאבים. בנוסף, הטיפולים יהיו קצרים וזולים יותר, במקום טיפולים ממושכים ויקרים.


 

יש לזכור שאלו רק קווים מנחים ועצות! לאיבחון מקצועי וטיפול בהתאם יש להיבדק ע"י רופא השיניים במרפאה כולל בדיקה קלינית, בדיקה רנטגנית, בדיקת החניכיים ורקמות הפה וכולי. וכמובן שבפה יכולה להיות יותר מבעייה אחת או שתיים, או בעיות שלא רשומות בעצות כאן, וחבל להזניח. יש לבצע לפחות פעמיים בשנה בדיקה וטיפול בהתאם, כולל טיפולי מניעה כמו הסרת אבנית, בדרכה בהיגיינה אוראלית, פלואוריד וכולי. 

 

וכדאי לזכור עוד משהו: עדיף ללכת אל רופא השיניים שלך, מאשר לזחול אליו על ארבע באמצע הלילה... וגם זה עדיף מאשר לזחול על ארבע באמצע הלילה עם כאבים קשים לרופא שאינכם בכלל מכירים...

גיא תנין וולפין אנימציה.gif

חורים (עששת) בשיניים: כתוצאה מהיגיינת פה ירודה ופעילות חיידקים, מבנה השן נפגם ונרקב. חור באמאייל (השכבה החיצונית של הכותרת) כלל אינו כואב, ורק בדיקת רופא תגלה אותו לפני שיגדל. חור עמוק יותר שמגיע לדנטין (החלק הפנימי של השן) גורם לכאב חד וקצר, במיוחד בחשיפה לקור או מתיקות. הטיפול בהם הוא סתימה. כדאי לאבחן מראש את החורים ולטפל בהם בהקדם, כדי שהרס השן לא יהיה גדול, הטיפולים יהיו מהירים וקצרים (וגם זולים יותר...)


דלקת בעצב ואבסס: חור עמוק עוד יותר עלול לגרום לזיהום ודלקת במוך השן (החלק הפנימי ביותר של השן המכיל כלי דם וסיבי עצב רגישים). הכאב יכול להיות עמום (חלש) בהתחלה ויימשך שעות וימים ארוכים, אך לבסוף יחמיר לכאב חזק מאוד, שאינו מאפשר לישון בלילה. רק טיפול שורש יכול להציל שן כזו, אם בכלל. כמו כן יכול להיווצר אבסס והפרשת מוגלה בשיניים אלו. בדר"כ לאחר הרס גדול של השן דרוש גם מבנה וכתר כדי לשחזרה.


דלקות ומחלות חניכיים: צחצוח לקוי והימנעות מהסרת אבנית לפחות פעמיים בשנה יגרור דלקת וזיהום של החניכיים. הדבר יתבטא בנפיחות ורגישות בחניכיים, ובדר"כ גם דימומים וריח רע מהפה. כשהמצב מחמיר עלולה גם להיות נסיגת חניכיים ואובדן העצם שתומכת בשיניים, ואז השיניים גם לא תהיינה יציבות. לבסוף ההזנחה וחוסר הטיפול יובילו לאבדן השיניים גם אם הן עצמן במצב טוב.


שורש רגיש: השורש הוא חלק השן שנמצא בעצם ואמור להיות מכוסה בחניכיים. מחלת חניכיים כרונית שתגרום לנסיגת העצם והחניכיים תגרום גם לחשיפת השורש. גם צחצוח אגרסיבי מאוד יגרום לנסיגת חניכיים ואף תתכן פגיעה בשן עצמה. באזור השורש המגולה והחשוף יכולה להיווצר רגישות למזונות קרים/חמים, חמוצים/מתוקים. 


בקיעת שן: יכולה להיות תחושת כאב סביב שן בוקעת כמו שן בינה, בדר"כ בגלל דלקת של הרקמות הרכות. המצב עלול להחמיר לדלקת חמורה שאפילו יכולה להקרין עד לאיזור האוזניים והעורף, אם לא יאובחן ויטופל בהקדם.


שן כלואה: כאשר שן אחת חוסמת את הדרך לבקיעת שן אחרת, דבר שאופייני לשיני בינה. יש לחץ של שן אחת על השנייה, שגורר כאב. לפעמים אף יש דלקת באיזור, ויתכנו גם ריקבון בשיניים המעורבות בגלל חוסר יכולת לניקוי יעיל, ואף תזוזת שיניים. במקרה של שן בינה כלואה, בדר"כ נדרשת עקירה כירורגית.  


תסמונת השן הסדוקה: הכוונה לכאב שיניים הנגרם משן סדוקה או שבורה. כותרת שבורה בדר"כ אפשר לשחזר, אם כי לפעמים דרוש טיפול שורש וכתר. שורש סדוק אינו ניתן לשיחזור, ויש צורך לעקור את השן ברוב המוחלט של המקרים. השארת שורש סדוק בעצם הלסת עלול לגרום לדלקת וזיהום בעצם הלסת ולהחמרת המצב.
 

מה עושים אם יש כאב שיניים  או חניכיים?

ההמלצה כמובן היא להגיע לביקורות ולניקוי לפחות פעם בחצי שנה. אם בכל זאת מופיע כאב, רצוי לפנות מיידית לרופא השיניים ולטפל מיידית בבעיה, כיוון שדחיית הטיפול יכולה להוביל לנזק והחמרת הבעיה שיוביל לטיפול מקיף יותר. לדוגמא, אם לא פונים לטיפול פשוט וזול כמו סתימה, הדבר יכול להוביל להעמקת החור עד כדי צורך בטיפול שורש, מבנה וכתר, ואם ההזנחה נמשכת היא יכולה  להוביל גם לעקירה, ואז יהיה צורך בגשר או בשתל. מכיוון שהשיניים הן האיבר היחיד בגוף שאינו צומח מחדש, חבל להזניחן.

רח' נורדאו 29, פתח-תקווה 

 03-913-9-913 טלפון מרפאה

טלפון נייד  052-2720789

 למקרי חירום בלבד

! SMS או whatsapp   נא לשלוח

  • White Facebook Icon

© 2023 by Medical Clinic. Proudly created with Wix.com

bottom of page