top of page

חריקת שיניים, ברוקסיזם, כאבי פנים ולסתות (TMJ, TMD)

חריקות שיניים, כאבי פנים ולסתות, חריקת שיניים בלילה, ברוקסיזם, שחיקה והידוק של השיניים, מהם כאבי פנים ולסתות? מהם התסמינים (סימפטומים) הנפוצים בכאבי פנים ולסתות? כיצד מטפלים בהפרעות תפקודיות של מערכת הלעיסה? מי מוסמך לאבחן הפרעות במערכת הלעיסה ולטפל  בהן? האם יש מומחים לנושא? אלו כתרים מומלץ לבצע במקרים של חריקות שיניים? ועוד

 

פרק זה נכתב ביחד עם פרופ' אפרים וינוקור, נשיאו לשעבר של האיגוד הישראלי לכאבי פנים ולסתות, בין היתר. פרופ' וינוקור היה המנחה שלי בעבודת הדוקטורט בנושא זה, והמאמר שנכתב כסיכומה זכה לפרסום עולמי ראשון בנושא ומצוטט ברחבי העולם שנים רבות. תודתי העמוקה לאפרים היקר, מרצה נערץ, מורי ורבי, רופא נפלא, וגם חבר טוב וותיק. 

Screenshot - 16_12_2020 , 20_12_38.png
1392_0166d6067f674e3205011c72cf8ab191.jpg

"ניתן להפנות אלי שאלות באפשרות "צור קשר"

?מהם כאבי פנים ולסתות? מדוע חורקים שיניים

כאבי פנים ולסתות הינם שם כולל לכל הכאבים באיזור הראש שאינם על-רקע בעיות שיניים. ברוב המקרים הם נובעים מחריקות שיניים (ברוקסיזם) שמופיעים בעקבות סטרס נפשי בקרב אנשים בעלי התנהגות נורמטיבית. למשל לאחרונה בעקבות מגיפת הקורונה אנו רואים לפחות פי 3-4 מקרים של בעיות שיניים שונות שנובעות מחריקות שיניים מוגברות, ובעיקר שיניים שבורות, סדקים בכתרים, סתימות שבורות ועוד.

 

?ממה נובעים כאבי פנים ולסתות

כאבי פנים ולסתות נובעים על-רקע הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה - TMD TemporoMandibular Disorders -

הפוגעות בשרירי הלעיסה ו/או במפרקי הלסת TemporoMandibular Joint - TMJ

קבוצת הפרעות זאת זוהתה כגורם הראשי לכאבים באזור הפה והפנים אחרי כאבי שיניים. הפרעות אלו שכיחות אצל נשים מאצל גברים ביחס של כ-1:6. למרבית ההפרעות התפקודיות במערכת הלעיסה תסמינים (סימפטומים) משותפים. כתוצאה מכך קיימת בעיה גדולה באבחון ההפרעות השונות. אבחון נכון חיוני לצורך מתן טיפול יעיל.

 

?מהם התסמינים (סימפטומים) הנפוצים בכאבי פנים ולסתות 

קושי בפתיחת הפה או הגבלה בתנועות הלסת התחתונה.-

רעשים ("קליקים", "קנאקים" ועוד) במפרק בעת תנועת הלסת (פיהוק, לעיסה, דיבור וכו').-

כאב באזור מפרק הלסת (סביב האוזן) או בשרירי הלעיסה (פנים, רקות, צוואר וכו').-

 

תסמינים אלו מוחמרים בזמן הנעת הלסת, ועלולים לגרום לפגיעה באיכות החיים של הסובלים מהם. תסמינים עלולים להופיע בפתאומיות או להתפתח בהדרגתיות על פני חודשים. עוצמת הכאבים או ההפרעה התפקודית והאופי הכרוני של תופעות אלו גורמות להתפתחות הפרעות פסיכולוגיות (חרדה, דיכאון ועוד) המחמירות את המצב.

TMD כאבים טמפורליס ומסטר.gif
גיא כאב ראש.jpg
bruxism animation.volfin.gif
bruxism tmd animation.gif

!יש לפנות לעזרה רפואית מייד עם הופעת התסמינים

:להלן תשובות למספר שאלות שכיחות

 

?מהם החלקים המרכיבים את מפרק הלסת

מפרק הלסת בנוי ממפגש של שתי עצמות גדולות: הלסת העליונה (מקסילה) והלסת התחתונה (מנדיבולה). בין שתי העצמות נמצאת רקמה סחוסית הנקראת דיסק.

עצם הלסת התחתונה מתחברת לגולגולת על ידי מערכת שרירים, גידים ורצועות (ליגמנטים), והיא בעלת יכולת תנועה. הלסת העליונה מהווה חלק מהגולגולת ואינה יכולה לנוע.

כל המרכיבים הנ"ל יחדיו , בצורתם התקינה, מאפשרים לנו להניע את הלסת ובכך לבצע את הפעולות הנדרשות לקיומנו, כמו אכילה בליעה דיבור ... זהו המקרה היחידי בגוף האדם בו המפרקים בצד ימין ובצד שמאל מחוברים (ע"י הלסת התחתונה), כך שמפרק אחד לא יכול לנוע בלי להזיז את המפרק השני. כמו כן מפרק זה הוא היחידי המופעל במשך היממה כולה (בליעת רוק, פתיחת הפה, דיבור וכו') ולעיתים גם תוך כדי שינה.

 

?מהן הפרעות תפקודיות של מערכת הלעיסה

הפרעות תפקודיות של מערכת הלעיסה - TMD - הן אוסף של הפרעות הפוגעות בשרירים המשמשים ללעיסה, מפרקי הלסת האחראים על תזוזת הפה והרקמות הקשורות בהם. הכאב בדר"כ הינו עמום ומקרין עד לאוזן, ומתגבר בזמן הפעלת הלסת. הסימפטומים הנפוצים הם כאבי ראש, כאבי צוואר, כאבים בזווית הלסתות, קושי בפתיחת פה או הזזת הלסת התחתונה, קושי באכילת מזונות קשים, הופעת רעשים במפרק כמו רעש של שפשוף אבן באבן ("קרפיטוס") או רעש פתאומי  שנשמע כמו "קליק"-והרגשה של "פה תפוס" וכואב עם ההתעוררות בבבוקר

 

?מהי שכיחות ההפרעות במערכת הלעיסה

מחקרים הראו כי ל - 75% מהאוכלוסיה הנבדקת יש לפחות סימן אחד של הפרעה תפקודית (דיס-פונקציה) במערכת הלעיסה.

ההפרעות הנפוצות הינן רעשים במפרק – קליקים (35%) ורגישות למישוש המפרק (29%). כמו כן, 33% מתלוננים על לפחות אחד מהתסמינים הבאים: כאב ראש, כאב במפרק, כאב באזור שרירי הלעיסה וכו'.

 

הפרעות במערכת הלעיסה מופיעות אצל בני נוער, נשים וגברים. התסמינים של הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה מתגברים בדרך כלל הן בחומרתם והן בשכיחותם, החל מהעשור השני לחיים (גיל "העשרה"). מבין האוכלוסייה שנבדקה נמצא שיותר נשים מגיעות להיבדק בהשוואה לגברים ביחס של 1:6

 

עם השנים המודעות בקרב האוכלוסייה גדלה ויותר אנשים מגיעים לבדיקה ולטיפול בהפרעה.  אף על פי כן, נמצא שרק 7%- 5% מהסובלים מסימן או תסמין כלשהו זקוק לטיפול פעיל. במרבית המקרים מספיק הסבר על מהות ההפרעה וכיצד להימנע מלגרום להחמרה במצב.

!! מכאן החשיבות הגדולה בייעוץ מקצועי בכל מקרה של ספק

?מהם הסימנים או התסמינים המעידים על הפרעה במערכת הלעיסה

כאב במפרק הלסת ,לרוב מתורגם ככאב אוזניים או צלצולים באוזניים בזמן פתיחת הפה. במקרים רבים מומחה א.א.ג. הוא המאבחן הראשון של ההפרעה והוא המפנה את החולה לטיפול בידי רופא השיניים האמון על נושא.

כאב בשרירי הלעיסה המתורגם ככאב באזור הרקות ,קושי בפתיחת הפה או הגבלה בזמן תנועת הלסת לדוגמה

קושי בפיהוק נרחב.

רעשים נשמעים במפרק כמו "קליק" בזמן פתיחת פה או הזזת הפה לצדדים

! עם הופעת הסמנים הנ"ל מומלץ לגשת לבדיקת רופא שיניים

?מהן הסיבות להתפרצות ההפרעה

זאת אחת הבעיות המרכזיות שעל הפרק בבואנו לתת מענה טיפולי להפרעות התפקודיות במערכת הלעיסה! טרם נמצא גורם ספציפי מרכזי שניתן להצביע עליו כעל גורם אטיולוגי האחראי להתפרצות ההפרעה. לא נמצאו משתנים גנטיים, לא נמצא קשר לרקע תרבותי, לשייכות לגזע מסויים או למצב סוציואקונומי.

נראה כי מדובר בשילוב של מספר גורמים המשפיעים על שיווי המשקל בין כל מרכיבי מערכת הלעיסה: בעיות מפרקים, טראומה, הרגלים אורליים מזיקים (פאראפונקציות – ראה בהמשך), צורת סגירת הלסתות, גורמים פסיכו-סוציאלים וגורמים אנטומיים-מבניים של מערכת הלעיסה.

 

?מהם הגורמים השכיחים ביותר להפרעות במערכת הלעיסה

בדרך כלל נדרש שילוב בו זמנית של יותר מגורם אחד על מנת שתופיע הפרעה המחייבת התערבות טיפולית.

:הגורמים השכיחים ביותר הם

טראומה ישירה: מכה פתאומית וחד פעמית למבני מערכת הלעיסה. לדוגמה: תאונת דרכים או מכה לפנים.

טראומה לא ישירה: מכה פתאומית וחד פעמית למבני מערכת הלעיסה. לדוגמה: תאונת דרכים מסוג בלימה\האצה ("מכת שוט").

מיקרו-טראומה: הפעלת כוח קטן אך ממושך או שחוזר על עצמו מספר רב של פעמים במהלך היום או הלילה. לדוגמה: הרגלים אוראליים (כגון לעיסת מסטיקים), הרגלי יציבה לא נכונים (כגון החזקת הראש קדימה או החזקת אפרכסת הטלפון ע"י הכתפיים והראש).

יחסים לא תקינים בין  מרכיבי מערכת הלעיסה - חוסר התאמה בן הלסת העליונה והתחתונה, פגיעות במשנן, חוסר הרמוניה של שרירי הלעיסה והמפרק וכו'.

הפרעה בסגר השיניים (אוקלוזיה-סגר): חוסר התאמה בסגירת הפה בין השיניים בלסת עליונה לשיניים בלסת התחתונה.

גורמים כלליים: מחלות כמו הפרעות ניווניות , הורמונאליות , סרטניות, עצביות, ריאומטולוגיות, מחלות כלי דם וכו'.

גורמים פסיכולוגים והתנהגותיים: כל אותם גורמים אשר משפיעים על יכולת ההסתגלות של המתרפא, מתרפאים הסובלים מהפרעות במערכת הלעיסה סובלים יותר מן הממוצע ממתח והפרעות נפשיות, ההתייחסות לכאב משפיעה על רמת הכאב.

TMD כאבים טמפורליס ומסטר.gif

?מהם הרגלים אוראליים שליליים אשר עלולים להחמיר את המצב

הרגלים אוראליים (פארא-פונקציות) הנם כל אותן פעולות אשר מבוצעות על ידי מערכת שרירי הלעיסה ומפרקי הלסת אשר אינן משמשות תפקיד (פונקציה)  אמיתי  (דיבור בליעה ולעיסה).

בקבוצה זו נכללות הפעולות הבאות: הידוק וחריקת שיניים (ביום או בלילה), לעיסת מסטיקים, נשיכת לחי ולשון, מציצת אצבע, כסיסת ציפורניים, השענות הסנטר על היד , פיצוח גרעינים, לעיסת קרח, נשיכת השפתיים, נשיכת חפצים קשים.

כל אותם הרגלים יכולים להוות גורם מכריע בהופעת הפרעות תפקודיות של מערכת הלעיסה, במידה והכוחות המצטברים עולות על הסיבולת האישית של האדם.

 

?כשאני מזיז/ה את הלסת התחתונה אני שומע/ת רעש. האם זה מסוכן

:בזמן תנועת הלסת התחתונה(פתיחת הפה וסגירתו, הזזת הלסת לצדדים כגון בזמן לעיסה וכו') יתכנו שני סוגים עיקריים של רעש

קליק – זהו רעש פתאומי חד. מקור הקליק בדרך כלל בחוסר תאום בין הדיסק של המפרק לבין עצמות המפרק. במצב בו הדיסק מועתק

  ממקומו הפיזיולוגי הרגיל לעמדה אחרת (בדר"כ קדמית) ישמע רעש פתאומי (קליק) בפתיחת הפה ברגע שהדיסק חוזר למקומו התקין. יתכן ובזמן הסגירה ישמע קליק חלש המצביע על העתקה חוזרת של הדיסק. התופעה מאד נפוצה ולא תמיד מחייב טיפול פרט להימנעות מהפעלת כוחות לא מבוקרים על המפרק.

קרפיטוס – זהו רעש הנשמע כמו שיפשוף של אבן באבן. מקור הרעש בדר"כ בתהליך ניווני של עצמות מפרקי הלסת ואופייני לגילאים המבוגרים יותר

.

!כל אדם החש רעש בזמן פתיחת הפה חייב להיבדק על ידי רופא שיניים העוסק בתחום על מנת להימנע מגרימת נזקים נוספים למפרק

?אני חש/ה הגבלה בפתיחת הפה. מה עלול לגרום לכך

טווח פתיחת פה התקינה הממוצעת הוא 50-40 מ"מ . הגבלה בטווח הפתיחה של הפה יכול לנבוע מגורמים רבים ומחייב אבחון פרטני בכל מקרה ומקרה. התופעה יכולה לנבוע משני מקורות:

מקור שרירי: התכווצות של שרירי הלעיסה עקב פתיחת פה ממושכת (טיפול שיניים למשל) פתיחת פה מכסימלית פתאומית (פיהוק, שירה וכו'). מוכרת גם תופעה הגנתית של השרירים העוברים התכווצות כאמצעי למנוע תנועה של הלסת במקרים בהם יש תהליכים דלקתיים כואבים של אחד ממרכיבי מערכת הלעיסה. למשל בעקבות הזרקת אלחוש מקומי על ידי רופא שיניים, עקב דלקת חניכיים סביב שן בינה בוקעת, עקב דלקת של מפרק הלסת וכו'

מקור מפרקי: פגם בעצמות הלסת ו/או בסחוס/דיסק המפרק ו/או ברצועות התומכות.

 

?איזו תזונה מומלצת

אם יש כאבים בשרירי הלעיסה, מפרק הלסת ו/או שיניים שנשברו / נסדקו, כדאי לפחות בהתחלה לעבור לתזונה רכה ולא ללעוס מאכלים קשים (כמו פיצוחים, בוטנים, גזר,קולראבי וכולי) ובוודאי לא ללעוס מסטיקים.

כיצד מטפלים בהפרעות תפקודיות של מערכת הלעיסה?

היות שהגורמים להתפתחות ההפרעות במערכת הלעיסה הנם רבים ופועלים בו זמנית, הטיפול היעיל הינו רב תחומי ,המשלב כמה דרכי טיפול בו זמנית:

 • הפחתת הסטרס הנפשי היא קריטית. למשל ע"י פעילות ספורטיבית, למצוא תחביב, למצוא פרקי זמן יזומים במשך היום להירגעות וכולי.

 • טיפול עצמי (הימנעות מהרגלים מזיקים, תרגילי מתיחה, לעיסת מסטיקים, כסיסת ציפורניים וכו')

 • טיפול פיסיותרפי, שיאצו, דיקור סיני, יוגה, דיקור יפני וכולי

 • טיפול באמצעות סדים (מגיני שיניים)

 • טיפול בעזרת מכשיר לייזר במרפאה או בבית להקלת הכאבים וחידוש ריפוי המפרק

 • טיפול תרופתי (תרופות לשיכוך כאב, כדורי הרגעה, כדורים להרפיית שרירים, כדורים נוגדי דלקת, הומיאופטיה וכו')

 • טיפול התנהגותי / פסיכולוגי שמטרתו להקטין את רמת המתח הנפשי

 • טיפול פסיכותרפי במצבים קשים

 • טיפול כירורגי במקרים מאד נדירים

סד לילה.jpg

זיהיתי אצלי הפרעה – למי יש לפנות לעזרה?

כאשר מזהים הפרעה במערכת הלעיסה יש לגשת להיבדק בכדי לאבחן את סוג ההפרעה ולזהות את הגורמים האחראים לה, על מנת למנוע נזק נוסף.

 פנה לרופא השיניים שלך לצורך יעוץ. במקרה הצורך הוא יפנה אותך לרופא שיניים אחר המסוגל לאבחן ולטפל בבעייתך.

 

אני שומע/ת את בן/בת זוגי משמיע קולות של חריקת שיניים בלילה. מה הסיבה?

קיימת תופעה המכונה ברוקסיזם המוגדרת כחריקה או הידוק של השיניים שלא למטרה תפקודית בזמן שינה או בזמן ערות . התופעה היומית היא הרגלית  (פראפונקציה). התופעה בזמן שהאדם ער מתבטאת בדרך כלל בהידוק ("נעילת הלסתות בחוזקה ") כאשר האדם מצוי בריכוז (עבודה מול מחשב, לימוד וכו'), או כאשר האדם נמצא במתח נפשי מוגבר. התופעה הלילית מוגדרת כהפרעת שינה ואיננה בשליטתו של האדם. חריקה או הידוק של השיניים ו מתרחשת  בהתקפים של מספר שניות כל פעם אך יכולה להתבצע עשרות פעמים במהלך היום ו/או הלילה.

מהן ההשלכות של ברוקיזם, שחיקה והידוק של השיניים ?

 

השחיקה מתבצעת לאורך שנים והנזק מצטבר, לכן מומלץ להיבדק על ידי רופא, בכל מקרה של ספק!

 

מי שוחק שיניים?

שחיקת שיניים בקרב האוכלוסייה הנה שכיחה מאוד ( על פי הספרות כ- 21% מהאוכלוסייה שוחקת שיניים !).

אמהות מדווחות על שחיקת שיניים של ילדן החל מגיל שנתיים , הן מזהות את השחיקה כתוצאה מרעש החריקה הנשמע בזמן השינה.

אצל ילדים התופעה עשויה להיפסק בסביבות גיל 12 . אין צורך לפנות לטיפול רפואי או נפשי בילדים, מנגנון החריקה אצלם הינו נורמלי ושונה מאשר זה של האדם המבוגר.

 

מה גורם לחריקת השיניים?

חריקת שיניים לילית נחשבת כאמור כהפרעה שינה, המוחמרת על ידי מתח נפשי.

הידוק השיניים היומי, לעומת זה, נובע מהרגל לא מודע הנפוץ במצבים בהם האדם מצוי במתח נפשי ו/או בריכוז.

בתקופות בהם האדם שרוי במתח רב, שחיקת השיניים מתעצמת הן ביום והן בלילה! 

 

איך מטפלים בחריקת שיניים?

בהידוק השיניים היומי נלחמים כמו בכל הרגל אחר (מציצת אצבע, כיסוס ציפורניים וכו'). קודם כל צריך להפוך את ההרגל מלא מודע למודע ורק אז לנסות לסלק אותו ע"י מציאת תחליף וכו'.

המצב מסובך יותר ביחס  לחריקת השיניים הלילית: לא קיים טיפול יעיל לסילוק תופעת הברוקסיזם (חריקת שיניים) הלילית . האמצעי היחיד שהוכח כיעיל במניעת הנזקים של התופעה הוא סד לילה ("מגן שיניים") אותו לובשים הזמן השינה.

כאמור בילדים התופעה נורמלית ואין צורך לטפל

 

בזמן חריקת שיניים במהלך השינה, השרירים מפעילים כוחות מוגברים מאד, הרבה מעבר לכוח הנדרש לצורך אכילה בליעה ודיבור. הכוח הממוצע בלעיסה הוא כ- 6  ק"ג, ואילו הכוחות המופעלים בזמן חריקת שיניים בלילה יכולים להגיע לכ-100  ק"ג! פעילות מוגברת זו עלולה  לגרום להופעת כאב בשרירי הלעיסה וכאבי פנים וראש. במקרים חמורים יתכנו גם נזקים למפרקי הלסת. השחיקה המוגברת גורמת לפגיעה בשיניים המתבטאת בהתקצרות השיניים.  השיניים נהיות רגישות לשתיה חמה/קרה, ולמתיקות. בגלל שחיקת האמייל המגן על השיניים הן נהיות פגיעות יותר לעששת ("ריקבון"). פגיעה בשיניים הקדמיות פוגע קשות באסטטיקה.  לעיתים בעקבות התקצרות השיניים צורת הפנים משתנה: הזווית בין השפתיים מקבל הטיה כלפי מטה, השפתיים נהיות דקות  ונוצר הרושם שלאדם אין שיניים. 

מהו סד לילה?

סד לילה היינו מכשיר העשוי אקריל ,לרוב קשיח.  צורתו - פרסה ועוביו כ-2 מ"מ.את הסד "לובשים" על השיניים של לסת אחת. עליו להיות מותאם לשיניים של הלסת הנגדית בזמן סגירת הפה וחיכוך השיניים בסד. התאמה מדויקת זו חיונית למניעת נזקים לסגר התקין של האדם.

 

מי מוסמך לאבחן הפרעות במערכת הלעיסה? האם יש מומחים לנושא הברוקסיזם ולכאבי הפנים והלסתות?

לא קיים תואר "מומחה" בהפרעות אלו, אך יש עדיפות לאיבחון וטיפול על ידי רופא שיניים שהינו חבר האיגוד לכאבי פנים ולסתות, המשתייך להסתדרות לרפואת שיניים בישראל. אלו רופאי שיניים שעברו הכשרה נאותה במוסד מוכר ועוסקים בתחום ההפרעות התפקודיות במערכת הלעיסה.

את רשימת חברי האיגוד הישראלי להפרעות טמפורומנדיבולריות ניתן למצוא באתר האינטרנט של האיגוד, במסגרת אתר ההסתדרות לרפואת שיניים בישראל - www.ida.org.il

 

עשו לי לאחרונה כתר בשן ומאז אני לא מסוגל/ת לסגור את השיניים כמן תמיד רופא השיניים שלי אומר שהסגר שלי תקין.  מה יכולה להיות הסיבה?

הסיבה הנפוצה לכך היא אמנם הפרעה ממשית ב"גובה" השיקום החדש (כתר, גשר וכו'), והטיפול היא הורדה סלקטיבית לצורך התאמת הסגר.  במקרים נדירים, בעקבות שינוי בצורת השיניים המשנה את המגעים בין השיניים הנגדיות ("שינוי בסגר"), מתפתחת תופעה המכונה  בשם "מודעות סיגרית מוגזמת" -  ("Occlusal Neurosis” or "Phantom Bite"). התופעה נובעת מהפיכת הרגל של בדיקה חוזרת ונשנית האם השיקום החדש (הכתר") מפריעה בזמן סגירת הפה, לתהליך כפייתי המנותק מבעיות דנטליות אמיתיות. במקרה זה אסור לנגוע בשיניים כי הדבר רק מחמיר את התופעה!!

 

אלו כתרים מומלץ לבצע במקרים של חריקות שיניים?

לגבי כתרים וחריקת שיניים - למרבה ההפתעה המחקרים וההמלצות שמקובלות כיום הוא דווקא כן לבצע כתרי זירקוניה מונוליטיים, דהיינו בלי חרסינה, כיוון שזירקוניה פחות שוחקת שיניים לעומת חרסינה ופחות נוטה להישבר. 

 

מעת לעת יש כנסים והצגת דיעות ועובדות בנושא, זהו נושא "חם מאוד". אני אישית בהחלט מעדיף זירקוניה מונוליטית לשיניים אחוריות, גם לאנשים שלא חורקים שיניים.

 

לגבי מבנה לאחר טיפול השורש- כאן פחות תמימות דעים אם כי הרוב מעדיפים מבנה ללא מתכת (פייברפוסט וקומפוזיט) ולא מבנה מתכת בשל החשש לסדק בשורשים.

אילו תרגילים ניתן לעשות בבית בכדי להוריד סטרס?

להרפייה והירגעות, נסה להיצמד להנחיות הבאות:

 • לבחור שיר או מנגינה שאתה אוהב,  מוזיקה שקטה ורגועה, ולשמוע אותו מההתחלה ועד הסוף,   

 • לסגור טלפון, גם לא על רטט...

 • לסגור אורות ודלת,   

 • לשכב או לנוח על כורסא נוחה,

 • ידיים משולבות על הפופיק או בצידי הבטן,  ולנוח ללא תנועה.

 • לעצום עיניים ולהתמקד במוזיקה,

 • לנשום דרך האף עמוק ואיטי, להרגיש בטן מתמלאת ומתרוממת, 

 • לדמיין שהאוויר סביבך הוא בצבע מסויים שאתה אוהב, ואז לדמיין את האוויר נכנס ויורד לבטן, וממלא את הבטן באיטיות. 

 • לעצור הנשימה ולספור בלב עד 5 או עד 10, ורק אז לשחרר אוויר דרך הפה, לאט וברעש, ושוב לנסות ולהקשיב ולדמיין את האוויר יוצא, שוב - לנסות ולדמיין איך האוויר והצבע יוצאים החוצה לאט לאט.

 • כך להמשיך 4-5 דקות, מספר פעמים ביום.

___ __ _____ ________ - _''_ ___ ______.jpg
____ ____ __ ____ ______ - ___ __ _____ - _''_ ___ ______.jpg
1392_8b5c8abe038d2404c7c53fe6deecc80f (1).jpg
Journal.of.Orofacial.Pain.volfin.jpg

פרק זה נכתב ביחד עם ד"ר אפרים וינוקור, נשיאו לשעבר של האיגוד הישראלי לכאבי פנים ולסתות, בין היתר

 

להלן עותק של המאמר שכתבתי עם פרופ' וינוקור בעקבות עבודת הדוקטורט שלי, מאמר זה התפרסם בכל העולם ונחשב ראשוני ותקדימי, ומצוטט פעמים רבות מאז במאמרים רבים בנושא: 

Oral Motor Parafunctions Among Heavy Drug Addicts and Their Effects on Signs and Symptoms of Temporomandibular Disorders

רח' נורדאו 29, פתח-תקווה 

 03-913-9-913 טלפון מרפאה

טלפון נייד  052-2720789

 למקרי חירום בלבד

! SMS או whatsapp   נא לשלוח

 • White Facebook Icon

© 2023 by Medical Clinic. Proudly created with Wix.com

bottom of page